Danmark, Bogtryk 2

(side 10 af 13)
Sortér efter
Nr.,Kode
Foto
Beskrivelse
Katalognr.
Startpris
Nu

536 A
Kat.nr.:
152
200
537 A
1926. Christian X, 20/30 Øre, orange (3-stribe), Bølgelinie 5 Øre, brun på rekommanderet brev sendt fra ESBJERG, 12.10.1928 til Berlin.
Kat.nr.:
152,
150
538 A
1926. Christian X, 20/30 Øre, orange, Bølgelinie 10 Øre, grøn på GRÆNSEPOST brev sendt fra AABENRAA, 23 2 1926 til FLENSBORG. Ankomststemplet FLENSBURG, 24.2.26.
Kat.nr.:
152,
200
539 A
1924. Postvæsenet 300 år, 20 Øre, brun, Christian X, 50 Øre, grå på Værdibrev 1.000 kr. sendt fra PADBORG, 7.1.1925 til GRAASTEN.
Kat.nr.:
155
80
540 A
1926. 12/15 øre prov. med forskudt overtryk.
Kat.nr.:
159
50
541 A
1926. 12/15 øre violet LUX stp. Nysted.
Kat.nr.:
159
75
542 A
1926. 12/15 øre violet med forskudt overtryk nedad.
Kat.nr.:
159
75
543 A
1926. 12/15 øre violet med forskudt overtryk.
Kat.nr.:
159
100
544 A
1926. Christian X,12/15 Øre på "Telegram" sendt som tryksag fra København, 6.10.1926 til Brøndby Strand pr. Glostrup. Ankomststemplet samme dag.
Kat.nr.:
159
80
545 A
1926. 12/15 øre violet med variant: Delvis manglende cirkel. AFA 3000,-
Kat.nr.:
159x *
450
546 A
1926. 7 øre provisorie sæt. AFA 2000,-
Kat.nr.:
160-66
300
547 A
1926. 7 øres provisorier, sæt i 4-blokke (7/5 øre 4-blok med 2 stk. *, alle øvrige er **). AFA 3200,-
Kat.nr.:
160-66 **
170
548 A
1926. 7/3 øre grå LUX stp.
Kat.nr.:
161
75
75
549 A
1926. Provisorie, 7/4 øre, blå på lille lokalbrev annulleret med udstillingsstemplet FRIM.JUB.UDSST. KØBENHAVN, 21.4.1926.
Kat.nr.:
162
100
550 A
1926. Provisorier, 7/4 Øre, blå (4-blok), Bølgelinie 2 øre, rød på brev sendt fra KJØBENHAVN Ø, 25.5.1926 til SPRINGS, South Afrika. Korrrekt porto 30 øre.
Kat.nr.:
162,
150
551 A
1928. 7/5 øre grøn, 7/4 øre blå og 1 øre orange på brev fra Ringe til Esbjerg og derefter omadresseret til Norge, sjælden brugsbrev med 7/5 øre.
Kat.nr.:
163,
310
552 A
1926. 7/5 øre grøn med variant: Afskåret 7-tal. AFA 1400,-
Kat.nr.:
163x *
200
553 A
Kat.nr.:
164,
250
554 O
1926. Provisorie, 7/15 øre, violet (75-blok), postfrisk med nedre marginalnummer No. 150-H.
Kat.nr.:
165 **
350
555 A
1926. Provisorier, 7/1 Øre, orange (par), 7/15 Øre, violet (par), Bølgelinie 2 Øre, rød på brev sendt fra København, 23.6.1926 til Liverpool, England. Korrekt porto 30 øre.
Kat.nr.:
165,
150
556 A
1926. 7/20 øre mørkblå i 24-blok. AFA 6000,-
Kat.nr.:
166 **
320
557 A
1926. Provisorier, 7/20 Øre, mørkeblå, 7/10 Øre, grøn, 7/3 Øre, grå m.v. på brev sendt fra NEXØ, 16.1.1928 til Teluk Anson, Federal Malay States. julemærke 1927 på bagsiden.
Kat.nr.:
166,
150
558 A
1926. 7 øre lysgrøn LUX stp.
Kat.nr.:
167
100
559 A
1926. Bølgelinie 7 Øre, lysgrøn, 10 Øre, grøn på tidligt LOKALT SØNDAGSBREVKORT, 12.X 1929. Søndagskort fra det første år er ikke almindelige.
Kat.nr.:
167,
150
560 O
1926. 7 øre gulgrøn og 12 øre violet i antal. AFA 4350,-
Kat.nr.:
167-68
100