Danmark, Stålstik

(side 3 af 9)
Sortér efter
Nr.,Kode
Foto
Beskrivelse
Katalognr.
Startpris
Nu

665 A
Kat.nr.:
220-
250
666 A
Kat.nr.:
220-
200
667 A
1934. Luftpost, 1 Krone, brun, 50 Øre, grå (par), 20 Øre, blågrøn, 15 Øre, rød og 10 Øre, gul på kuvert fra første ordinære flyvning til Tokyo via Nordpolen, 24.2.1957.
Kat.nr.:
220-
100
668 A
Kat.nr.:
220-
250
669 A
1934. Luftpost, 1 Krone, brun, på luftpostbrev sendt fra København 4.6.1936 til Prag, Tjekkoslovakiet. Ankomststemplet PRAHA allerede dagen efter.
Kat.nr.:
220-
100
670 A
1934. Luftpost, hele 1934 serien på luftpostbrev sendt fra København, 18.10.1938 til dansk officer på "M/S Java" Singapore. Transitstemplet Hamburg Flughafen. Mærkat Hjemløses Vel på bagsiden.
Kat.nr.:
220-
250
671 A
1934. 4/25 øre blå LUX stp.
Kat.nr.:
221
50
672 A
1934. 4/25 øre blå med variant: Afskåret næse på 4-tallet. AFA 600,-
Kat.nr.:
221x *
80
673 A
1935. 3 forskellige H.C. Andersen på FDC med lodret fold.
Kat.nr.:
223,
200
674 O
1935. H.C. Andersen på albumsider med varianter.
Kat.nr.:
223,
125
675 O
Kat.nr.:
224-28
125
676 A
1935. 10 øre orange i par/4-blok med privat mærke NEPA, par med lille tryk i toppen og bagside.
Kat.nr.:
225 **
140
677 A
1936. 5 øre grøn i lysegrøn farve.
Kat.nr.:
229
60
678 O
1936. Refomation på albumside med varianter.
Kat.nr.:
229,
100
679 A
1936. 30 øre blå LUX stp.
Kat.nr.:
233
50
680 A
1937. 5 øre grågrøn stp. 10.3.38.
Kat.nr.:
234
70
681 A
1937. 5 øre grøngrøn. AFA 300,-
Kat.nr.:
234 **
50
682 A
1937. Dybbøl i 4-blok sæt. AFA 1300,-
Kat.nr.:
234, **
80
683 A
1937. 10 øre brun LUX stp.
Kat.nr.:
235
50
684 A
1937. 15+5 øre rød på brev med linie stp. Fra Aalborg.
Kat.nr.:
238
60
685 O
1937. Chr. X på albumsider med varianter.
Kat.nr.:
239-42
125
686 A
1937. Chr. X sæt på FDC.
Kat.nr.:
239-42
50
687 A
1937. Provisorie, K.P.K. 10 Øre, brun (4-blok), DFU. (par) med flere på rekommanderet luftpostbrev sendt fra København S., 30.10.1925 til BURG, Schweiz.
Kat.nr.:
243,
100
688 O
1938. 15 øre rød på albumside med varianter.
Kat.nr.:
244
80
689 A
1938. 15 øre rød x 2 pragt stp.
Kat.nr.:
244
50