Danmark, Diverse

(side 15 af 19)
Sortér efter
Nr.,Kode
Foto
Beskrivelse
Katalognr.
Startpris
Nu

1290 A
SØNDERJYLLAND. Fra Lille Anslet (Rutebilstempel). 1949. Rutebilbrev sendt fra Lille Anslet via HADERSLEV 15.2.49 til Gentofte.
Kat.nr.:
100
1291 A
SØNDERJYLLAND. Fra Sillerup (Rutebilstempel). 1949. Rutebilbrev sendt fra Lille Anslet via HADERSLEV 15.2.49 til Gentofte.
Kat.nr.:
100
1292 A
SØNDERJYLLAND. HADERSLEBEN 2 (SER Ix). 1915. Brev sendt fra HADERSLEBEN 29.4.15 til sønderjysk soldat ved III Armeekorps, 10. Armierungsbataillon, 49. Compagni i Kalisch (Polen).
Kat.nr.:
150
1293 O
SØNDERJYLLAND. HADERSLEV ***2 (BRO IId). 1984. Forespørgsel vedrørende postfuldmagt fra Haderslev Postkontor frankeret med Lille Rigsvåben, 8 Kroner, orange.
Kat.nr.:
100
1294 A
SØNDERJYLLAND. HADERSLEV B. (BRO Vd). 1930. Postkort (Missionshotellet Hebron i Haderslev) sendt fra HADERSLEV B. 23.7.30 til Lunderskov.
Kat.nr.:
150
1295 A
SØNDERJYLLAND. HAMMELEF ** (PER Io). 1895. Brev (Soldatenbrief) sendt fra HAMMELEFF 7.10.95 til sønderjysk soldat i Postdam i Tyskland. Ankomststemplet POTSDAM 8.10.95.
Kat.nr.:
150
1296 A
SØNDERJYLLAND. HAMMELEF ** (PER Io). 1896. Brev (Soldatenbrief) sendt fra HAMMELEFF 20.8.96 til sønderjysk soldat i Postdam i Tyskland. Ankomststemplet POTSDAM 21.8.96.
Kat.nr.:
150
1297 A
SØNDERJYLLAND. HAMMELEV *** (BRO IIb). 1930. Postkort sendt fra HAMMELEV 23.12.30 til Hastrup Skov pr. Aabenraa.
Kat.nr.:
150
1298 A
SØNDERJYLLAND. HEISAGGER *** (BRO Ia). 1913. Postkort sendt lokalt i HEISAGGER 14.3.13.
Kat.nr.:
100
1299 A
SØNDERJYLLAND. HELLEWATT ** (PER Io). 1910 (ca). Postkort (Gadeparti fra Hellevad og Hellevad Station) sendt fra HELLEWATT 16.8. til Haderslev.
Kat.nr.:
100
1300 A
SØNDERJYLLAND. HOYER (BRO IX). Brev sendt fra HOYER 11.5.12 til Woyens. Flot kvalitet.
Kat.nr.:
100
1301 A
SØNDERJYLLAND. HOYER (BRO IX). Postkort (Gruss aus Emmerleff: Strandpavillon Sommerlust & Emmerleff-Kliff) sendt fra HOYER 24.3.12 til Schöningen i Tyskland.
Kat.nr.:
100
1302 A
SØNDERJYLLAND. HOYER (BRO IX). Postkort (Gruss aus Hoyer: Central-Hotel, Postgebäude & Schleuse) sendt fra HOYER 24.6.03 til Hamborg.
Kat.nr.:
100
1303 A
SØNDERJYLLAND. HOYER (TR). 1868. Brev med fuldt indhold sendt fra HOYER 28.1.68 til Jes Henriksen Poulsen i List på Sild (Havnebyen på nordsild). Påtegnet "2" i blåkridt.
Kat.nr.:
250
1304 A
Kat.nr.:
250
1305 A
SØNDERJYLLAND. HOYER (TR). 1886. Helsagsbrevkort sendt fra HOYER 14.7.86 til Hamborg. Ankomststemplet HAMBURG 14.7.86.
Kat.nr.:
150
1306 A
SØNDERJYLLAND. HOYER (TR). 1893. Helsagsbrevkort fra Emmerlev afsendt fra HOYER 10.2.93 til Brøns.
Kat.nr.:
150
1307 A
SØNDERJYLLAND. HOYER (TR). 1895. Helsagsbrevkort sendt fra HOYER 18.2.95 til Brøns. Ankomststemplet BRÖNS 19.2.95.
Kat.nr.:
150
1308 A
SØNDERJYLLAND. HVIDDING ** (PER Io). 1906. Postkort (Poul la Cours møller i Askov) sendt fra HVIDDING 5.11.06 til Høgsbro pr. Hvidding.
Kat.nr.:
100
1309 A
SØNDERJYLLAND. HØIER (ANT III). 1860. Brev (Medicinal-Regning fra Apotheker Nagel i Høier) sendt fra HØIER 23.1.1860 til Møgeltønder.
Kat.nr.:
200
1310 A
SØNDERJYLLAND. HØIER (ANT III). 1860. Brev med fuldt indhold dateret London den 29. Maj 1860. Sendt via Hamborg til Højer. Transitstemplet K.D.O.P.A. HAMBURG 31.5. og ankomststemplet HØIER 1.6.1860.
Kat.nr.:
250
1311 A
Kat.nr.:
250
1312 A
SØNDERJYLLAND. HØJER. 1837. Brev med fuldt indhold dateret Højer den 7. April 1837 sendt til Husum. Påtegnet "1" i rødkridt og på bagsiden 2-3, hvor 3 er overstreget.
Kat.nr.:
500
1313 O
TEMAARK. 4 forskellige.
Kat.nr.:
**
50
1314 A
Kat.nr.:
80